Výživa

Jarní detox: Je skutečně potřeba nebo se stačí spolehnout na přírodní filtry těla?

12. březen 2024

Eliminují škodlivé látky, které se vám za zimu nahromadily v těle, čistí konkrétní orgány a samozřejmě vám obnoví ztracenou vitalitu. Je to tady. Stejně jako bude jaro nabírat na síle, tak na vás kromě jarních kvítků začne vykukovat také nežádaná fronta reklam na jarní detox. Než na tyto multipotenciální přírodní zázraky kliknete, přečtěte si tento článek.

Odstraní z těla toxiny, nebo pár tisíc na kontě?

Chce to denně jen šest až dvanáct sklenic limonády s javorovým sirupem a kajenským pepřem, a lékaři mohou jít rovnou odevzdat diplom. Jako příklad na začátek jsme si vzali legendární Master Cleanse, podle jehož tvůrce tento program zatočí se všemi druhy nemocí a je to ta nejúspěšnější léčebná dieta a detox na světě.

Výrobci často ani neví, co je to detox, a co má z těla odstranit

Pokud vám přijde, že tvrzení o „všech druzích nemocí“ je příliš vágní, máte pravdu. V roce 2009 totiž investigativní zpráva zkoumající 15 výrobců detoxikačních programů zjistila, že žádný z nich neuměl poskytnout jasný seznam škodlivých látek, které mají jejich programy eliminovat, a že ani dva z výrobců nedefinovali „detox“ stejným způsobem. 

Co je to detox?

Možná vás to překvapí, ale z lékařského hlediska označuje detoxikace proces, který potřebujete v případě, že jste se intoxikovali alkoholem, drogami nebo máte otravu těžkými kovy. Nicméně v dnešní době se pojem „detoxikace“ stále častěji spojuje se zdravým životním stylem. Propagátoři detoxikačních terapií tvrdí, že látky obsažené v prostředí a potravinách mohou mít negativní vliv na lidské zdraví a zdůrazňují potřebu dostat tyto látky z těla ven. 

Dobrá zpráva? Ten nejlepší detoxikační aparát už dávno máte. I bez nutností si denně zacpávat nos při pití drinků roztodivných složení a barev.

Máme vestavěný systém, který pracuje dokonale

Naše tělo má vestavěný systém detoxikace, který střelhbitě neutralizuje a odstraňuje odpadní látky, stejně tak cizorodé látky, které vstupují do těla zvenčí, jako jsou léky nebo alkohol. Denně tak onen opěvovaný detox tiše provádí, aniž byste ho k tomu potřebovali nabuzovat zeleným ječmenem. Jak píše nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová:  „Naše játra, kromě jiných funkcí, umí totiž škodlivé látky přeměnit, aby pro nás nebyly nebezpečné. Jsou pak dále transportovány do ledvin, který je taky naprosto úžasným mechanismem, vyloučí do moči (kromě toho jsou vylučovány i dechem, stolicí atd.).”

Co na to říká věda?

Jak jsme už naznačili výše, věda nám říká… no, že to s těmi detox dietami není úplně růžové. Kromě „drobného detailu“, kdy se výrobci neshodnou na tom, co konkrétně detox je a jaké škodliviny mají jejich zázračné kúry odstraňovat, je problém taky nedostatek pevných vědeckých důkazů, který by jejich účinnost jednoznačně podporoval. Ano, některé studie už světlo světa spatřily, ovšem ty často trpí řadou metodologických omezení, jako jsou malé vzorky účastníků, krátkodobé časové období sledování nebo absence kontrolních skupin. 

Proč se nám zdá, že detox funguje?

Od šťavnatých čistících kúr přes detoxikační čaje až po náplasti na nohy slibující vyplavit toxiny z těla. Proč se vám může zdát, že tyto metody skutečně fungují, když vědecké důkazy o jejich účinnosti jsou v nejlepším případě… diskutabilní?

Fungují, protože věříte, že fungovat budou.

Placebo efekt

Placebo efekt je fascinující jev, kdy lidé pocítí skutečnou změnu ve svém zdravotním stavu pouze díky své víře v účinnost léčby, ačkoli ta může být zcela neúčinná. Když se tedy pustíte do detoxikační kúry v pevné víře, že vám prospěje, je velmi pravděpodobné, že pocítíte určité pozitivní změny. Problém je, že jste za tuto víru zaplatili ranec.

Rychlý úbytek váhy

To je vždycky dobrý trik. Snížíte příjem kalorií, snížíte příjem sacharidů, neobnovíte zásoby glykogenu a voilà, ztratíte několik kilo vody a glykogenu. A pak? No, až začnete zase normálně jíst, vše se vrátí zpět rychleji, než stihnete vypláchnout shaker od nánosů chlorelly. 

Mít pocit kontroly nad vlastním tělem

Dále je zde psychologický aspekt pocitu kontroly nad vlastním tělem. Detoxikační kúry nám v krásných baleních nabízejí iluzi kontroly, pocit, že děláme něco proaktivního pro svoje zdraví. A tento pocit je natolik uspokojivý, že může vést k subjektivnímu pocitu zlepšení, i když skutečný fyzický dopad na zdraví je ve skutečnosti minimální.

Detox: nechtěná eliminační dieta podivných chutí a barev

A v neposlední řadě mnoho detoxikačních programů zahrnuje omezení nezdravého jídla, alkoholu a kofeinu a zdůrazňuje konzumaci různých shaků, čajíčků a vody. Tato změna stravovacích návyků skutečně vede k dočasnému subjektivnímu zlepšení, je to ale výsledek proplachování” a toho, že jste něco ze svého jídelníčku vyřadili, spíše než účinky detoxu. Navíc, jak píše Andrea Mokrejšová:  „Při tom výplachu vám ještě k tomu můžou odnést střevní bakterie = probiotika, který jsou pro nás přínosné a tělo je potřebuje.”

Když to všechno dáme dohromady, není divu, že mnoho lidí věří v účinnost detoxikačních kúr. Placebo efekt, potřeba kontroly a dočasné zlepšení způsobené změnami v životním stylu vytvářejí silnou kombinaci, která může přesvědčit jedince o přínosech detoxikace, i když vědecké důkazy můžeme pro nedostatek validity a reliability smést ze stolu. 

Zaměřte se na udržitelnější způsob… a zapněte kritický rozum

Přestože touha po zlepšení vašeho zdraví je chvályhodná, zapněte při příští reklamě na detox kritické myšlení a soustřeďte se na dlouhodobé a udržitelné způsoby, namísto hledání rychlých oprav. Místo hledání zázračných řešení investujte čas a energii do zdravého stravování, pravidelného cvičení a dostatečného odpočinku, což je to jediné, co můžete udělat pro podporu přirozené schopnosti těla čistit se.

Jediné, co skutečně můžeme vědomě a intenzivně (nejen) na jaře detoxikovat, jsou sociální sítě, cookies a reklamy. Užijte si přicházející jaro a poděkujte tělu za to, kolik peněz vám každý rok ušetří!

Autorkou článku je Mgr. Milena Toman.